Drodzy Czytelnicy!
Bieżące wydanie dotrze do Państwa już w okresie wakacyjnym, wierzę, że znajdą Państwo czas na oderwanie się od obowiązków zawodowych i odpoczynek. Redakcja przygotowała dla Państwa
wiele artykułów, do których lektury zachęcam.
Temat bieżącego numeru poświęcony jest wysoko estetycznym rozległym mostom wykonanym w technice CAD/CAM, artykuł poparty jest bogatą dokumentacją zdjęciową. Zachęcam także do lektury artykułu na temat doboru koloru, który opisała tech. dent. Paulina Downar-Sokół, oraz instrukcji krok po kroku wykonania licówek kompozytowych opisanych przez tech. dent. Kingę Dąbrowską. W dziale „Ortodoncja” znajdą Państwo drugą część artykułu na temat historii techniki ortodontycznej. Temat jest niezwykle ciekawy, a autorzy pracy (lic. tech. dent. Katarzyna Mikrut, st. tech. dent. Andrzej Nowiński, dr n. med. Monika Smyl-Golianek) podają bardzo obszerne piśmiennictwo, w którym można dodatkowo zgłębić wiedzę z tego tematu.
Koniec czerwca to także okres podsumowań. Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu o Jubileuszu 30-lecia Polskiego Towarzystwa Techników Dentystycznych. W imieniu redakcji jeszcze raz serdecznie gratuluję PTTD wytrwałej i ciężkiej pracy, a także życzę samych sukcesów w dalszej działalności. Zachęcam do zapoznania się informacjami z Jubileuszu w dziale „Informacje ze stowarzyszeń” i „Z kraju i ze świata”.
Zapraszam serdecznie wszystkich do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na temat konferencji DentalTech, która odbędzie się 4-5 września w Łodzi. Konferencja, oprócz charakteru merytorycznego, będzie również okazją do pożegnania lata. Więcej szczegółów na temat konferencji
na stronie www.dentaltech.pl.
Życzę owocnej lektury
prof. dr hab. inż. Leszek Klimek
echnika CAD-on (IPS e.max) wykorzystuje zalety dwóch znakomitych materiałów ceramicznych i maksymalizuje estetyczny wygląd ceramiki opartej na dwukrzemianie litu i podbudowie z wytrzymałego cyrkonu.
Artykuł prezentuje kolejne etapy wykonania protezy częściowej z transparentnymi klamrami z materiału acron.
Artykuł przedstawia sposób i warunki doboru koloru w pracach protetycznych.
For the benefit of the edentulous patient The ideal quartet for complete denture fabrication: Methodology according to BPS, SR Phonares II, IvoBase and SR Nexco
Wykonanie prac protetycznych wymaga odpowiedniej rejestracji warunków okluzyjnych. Z uwagi na mnogość wprowadzanych do leczenia materiałów do rejestracji okluzji istnieje potrzeba wybrania rejestratu zgryzowego o jak najlepszych właściwościach fizycznych i klinicznych. W badaniach porównano następujące materiały: O-Bite, Regofix transparent, Jet Blue Bite fast, Colorbite D, Memoreg 2 oraz Variotime Bite.
Artykuł przedstawia wykonanie licówki kompozytowej przy użyciu materiałów nanohybrydowych.
W artykule autorzy przedstawili uciążliwą dolegliwość, jaką jest chrapanie. Omówiono jego etiologię oraz możliwości leczenia ze zwróceniem szczególnej uwagi na ruchomy aparat zewnątrzustny Silensor-sl.
Artykuł opisuje rolę zatrzasku kulowego w uzupełnieniach ruchomych oraz jego wpływ na wygląd estetyczny protezy.
Artykuł opisuje protezy lecznicze – ich specyfikę, technologię wykonania, w tym z kopolimeru The.r.mo.Star FJP.
Celem niniejszej publikacji było omówienie zastosowania koron ceramicznych w różnych przypadkach klinicznych. Zwrócono uwagę na właściwości koron pełnoceramicznych w stosunku do powszechnie stosowanych koron złożonych metalowo-ceramicznych; trudności, z jakimi może spotkać się lekarz, wykonując odbudowy pełnoceramiczne; współcześnie stosowane systemy pełnoceramiczne pod kątem składu, właściwości mechanicznych, estetyki i wytrzymałości.
Artykuł opisuje protetykę twarzy jako dziedzinę pracy technika dentystycznego wykorzystującą wiedzę i zdolności artystyczne w połączeniu z zaawansowaną technologią.
Moduł BITE SPLINT jest przeznaczony do projektowania szyn relaksacyjnych, zgryzowych, przeciw bruksizmowi, ochronnych dla sportowców oraz innych zastosowań takich jak na przykład indywidualne łyżki wyciskowe.
W niniejszym tekście przedstawione zostały najistotniejsze zagadnienia historyczne z zakresu ortodoncji i techniki dentystycznej początku XIX wieku i lat późniejszych, ze szczególnym uwzględnieniem aparatów czynnościowych. Nakreślone zostały również sylwetki znamienitych polskich ortodontów.
Leczenie ortodontyczne jest pracą zespołową. Lekarz ortodonta często współpracuje ze specjalistami innych dziedzin stomatologii. Zawsze jednak w skład zespołu wchodzi technik dentystyczny. Od udanej współpracy i rzetelności na każdym etapie wykonania aparatu zależy sukces leczenia. Celem pracy jest przedstawienie trudności i częstych błędów popełnianych przez lekarza i technika dentystycznego.
Jaki jest akryl i zęby wykonane z tego materiału, powiedziano już dużo – dobrego, jak i złego. Dlatego też w pracy przedstawiono trochę inny punkt widzenia, jakim są informacje na temat produkcji zębów wykonanych z PMMA, właściwości tego materiału, doboru kształtu i koloru zębów w protezie oraz samego mocowania w protezach.
Polskie Towarzystwo Techników Dentystycznych istnieje już od 30 lat, tę okrągłą rocznicę mieliśmy okazję świętować 14-17 maja w Augustowie.
Po raz kolejny wszyscy technicy dentystyczni związani z ceramiką Ceramco 3 oraz nowoczesnymi technologiami CAD/CAM (3Shape) mieli okazję podnieść swoje kwalifikacje podczas konferencji Ceramco Meeting.
II Ogólnopolska Konferencja Techniki Dentystycznej oraz Jakość w edukacji